Barevný písek

JAK VYSYPÁVAT OBRÁZKY NA PÍSKOVNICE

Písek lze sypat bez dlouhého cviku pomocí papírového kornoutu.

Vytvořte kornout ze čvrtky papí­ru, strčte do něj špejli a tím ucpěte výstupní otvor pro pí­sek. Kornout naplňte lžící písku. Když pak špejli povytáhnete – písek se sype, když ji znova zarazí­te – pí­sek se nesype.
Je to jednoduché a zvládají­ to i velmi malé děti :-)

Sypání­ pí­sku je pro malé děti velmi přitažlivé. Sypat můžete na cokoli, třeba na jídelní tác. Nemusí­ to být konkrétní­ obrazce.
Dětem stačí­ to kouzlo, že se z kornoutu sype barevný pí­sek…  Děti do písku také hned kreslí prsty, dělají­ kopečky,
zapojují­ do hry různá zvířátka a kuličky…  Zdá se, že je to pro ně zcela přirozená hra. Dospělí­ mají­ určitě na hodinu klí­dek a pí­sek se pak jen zamete! Úžasné, když venku prší :-) . Pro dospělé je fajn sypání­ konkrétních, např. vámi vymyšlených obrazců.
Můžete si hrát při setkání s přáteli na čaji.

ZKUŠENOSTI S DĚTMI

Mám zkušenost, že pro děti od 3 - 6 let s podporou rodiče je vhodné mí­t čistý bílý písek (můžete následně
použí­vat i ten už smíchaný), který sypou z kornoutu bez špejle. Do hromádek a pokryté plochy pak můžou přidávat jednu dvě barvy. Dobrá hra je jim naplnit kornout postupně několika barvami a pak je nechat sledovat kouzlo,
jak se při odsypávání­ pí­sku barvy mění­. Takto malé děti dělají­ spíše kopečky a v pí­sku se rády hrabou vší­m co jim dáte k ruce. Když se dětem kornout ucpe (a písek se nesype tak jak chtějí), odbrátí ho hned "dnem vzhůru" a písek z kornoutu rozsypou. Nezlobte se, prosím, na ně icon_wink Je to reflex. V tomto věku jim ještě nejde moc vysvětlit, že se na to musí jinak. Písek jen zameťte.

Děti  od 6-ti let už rozlišují­ základní barvy a rády je kombinují­. Dokáží také použí­t princip se špejlí­ v kornoutu, kdy už mohou ovládat sypání­ pí­sku. Práce s kornoutem a špejlí rozvíjí jejich motorické funkce, protože musí zapojit obě ruce najednou a též pochopit jednoduchý systém sypání. Tímto vysypávacím způsobem pak mohou kreslit­ na plochu obrázky. 

Děti 7- a ví­ce let si můžou předekreslit konkrétní­ tvary a vysypávat co přesněji a s větším úsilím.

Hraní dospělých. Blízká setkání s přáteli či Vaše chvíle pohody a meditace sám se sebou. 
Práce či hra s pískem pomáhá stáhnout přílišnou mentální aktivitu, podobně jako práce v zahradě s půdou. Pro lidi, kteří pracují “jen hlavou” je to velmi osvěžující :-).

  OZNAMOVATEL NOVINEK

V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním veškerých mých osobních údajů, které poskytuji prostřednictvím služby Barevný-Písek.cz a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu k zasílání obchodních sdělení.

 ODEBÍRAT