Barevný písek

TIBETSKÉ MANDALY

mandala-z-ostravy

Mandala na obrázku byla vytvořena tibetskými mnichy z kláštera Gadän 11.3. 2011 v Ostravě na festivalu ProTibet.

Slovo “mandala” pochází­ ze sanskrtu, svaté řeči, a znamená “kruh, kolo, střed”. Kruhový princip je ve světě všudypřítomný. Symbolický význam kruhu vyplývá už z jeho geometrické podstaty dokonale pravidelného tvaru, organizovaného kolem jednoho pevného bodu. Mandala jedna z nejstarší­ch forem na světě. V nejširší­m smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují­, jak se chaos stává harmonickou formou. Například v buddhismu vznikají celé stovky mandal od meditační­ch, kosmologických až po léčivé dodávající­  duševní­ a fyzické sí­ly. Mandaly pomáhají­ člověka udržovat v harmonii a souladu.

Centrum současného umění DOX 2. - 8. listopadu 2017.
Písková mandala zasvěcená patronovi soucítění bódhisattvovi Čänräzigovi, vysypávala skupina tibetských mnichů tradice Gelug z exilového kláštera Gandän. K dispozici byly dílny vysypávání mandalek s dětmi a možnost si vyzkoušet tibetské nástroje na vysypávání. 

Ve spolupráci s Potalou jsme pro vás připravili krásnou sadu tibetských mandalek. Je k zakoupení v obchůdku.

tibet barevny pisek1 tibet barevny pisek KRABICE

 

Zde jsou stránky kde se můžete dočí­st spousty informací o principu rituální­ho tvoření­ mandal a pěkná videa.

 http://www.potala.cz/o-potale,  http://www.protibet.org, http://www.stavime-mandalu.cz, 
 http://www.youtube.com/watch?v=PSLU9PiXgRk, http://www.youtube.com/watchv=10084L3Pqsc

  OZNAMOVATEL NOVINEK

V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním veškerých mých osobních údajů, které poskytuji prostřednictvím služby Barevný-Písek.cz a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu k zasílání obchodních sdělení.

 ODEBÍRAT