Barevný písek

VYSYPÁVÁNÍ MANDAL BAREVNÝM PÍSKEM A MALOVÁNÍ PÍSKOVÝCH OBRÁZKŮ
UMOŽŇUJE DĚTEM I DOSPĚLÝM TENTO OSOBNÍ ROZVOJ:


1. ROZVOJ JEMNÉ MOTORIKY PRSTŮ

Vysypávání písku na plochu pískovnice nebo samolepící plochy umožňuje rozvoj jemné dětské motoriky rukou. Nejdříve děti berou písek do hrstě a pomalu se učí rozvíjet uchopování do dvou prstů - do špetky. Tato technika je vhodná také do různých terapeutických dílen pro lidi se sníženou mobilitou končetin např. hospic, domov důchodců, psychyatrické kliniky apod. Pro starší lidi je výborné bílý písek nahřát. Teplý písek velmi pomáhá na ztuhlé klouby a také upokojuje duši.

2. CESTA JE CÍL - VYSYPÁVÁNÍ TIBETSKÝCH MANDAL

Technika vysypávání mandal (obrázků) na plochu ve vrstvách je zábavná a soustředěná práce. Takto navrstvený písek působí měkce a "písečně". Výsledek však nejde nijak zafixovat. Dílo se musí zase rozmetat. Pro některé lidi je to těžké přijmou, že má být několika hodinová práce zrušena. Tibeťané takto tvoří mandaly, aby zviditelnili, že "Cesta je cíl". Tedy tvorba mandaly je to důležité. Ne konečný výsledek (jak obrázek vypadá).

3. OMALOVÁNKA VERSUS SKUTEČNOST

Dle mého názoru omalovánky pro děti nejsou moc vhodné. Černá linka ve skutečnosti neexistuje. Je to lež. Nikde v přírodě nemáte černou linku. V technice vysypávání samolepících podkladů můžete vidět a prožít, jak černá linka při tvorbě mizí odloupáváním dílků a zůstává skutečnost. To znamená, že z černé linky se stává pouze hrana, kterou tvoří dvě přilehlé barevné plochy. Tak, jak je to v přírodě. Je to velmi hojivé pro duši dětskou i dospělou, protože přeci jenom žijeme i mezi omalovánkami a komixy. Aspoň nějaké vyrovnání. Pokud chcete mít v obrázku detailní linku, je možné ji udělat vlastní kresbou - vrypem do již vysypané plochy (najdete v návodech). A tvorbu vrypem, lidé znají už velmi, velmi, velmi dlouho icon_wink 

4. ROZVOJ BAREVNÉHO CÍTĚNÍ - BARVOCITU

Vysypávání barevným pískem na samolepící plochy Vám poskytne možnost vytvořit z jednoho motivu mnoho barevných variant. Můžete vnímat, jak působí červená barva vedle modré, červená vedle oranžové atd. Jednotlivé kombinace barev k sobě nesou úplně jiné nálady. Časem toto téma ještě rozpracujeme, aby jste si měli možnost všimnout, jaké barvy se kolem Vás vyskytují na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Nebo jaké barvy je potřeba použít na dynamické obrázky a na ty uklidňující.

5. TVAR/ FORMA V KULTUŘE

Snažila jsem se připravit motivy z různých kultur. Můžete si povšimnout, jaké tvary/ formy jednotlivé kultury používají. Například keltské motivy, gotické, indonéské, hinduistické...
Některé připravené motivy jsou vymyšlené tak, abyste mohli sloupnout i více dílků najednou 
a tím změnit tvar motivu. Ozkoušejte a pohrajte si.

  OZNAMOVATEL NOVINEK

V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním veškerých mých osobních údajů, které poskytuji prostřednictvím služby Barevný-Písek.cz a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu k zasílání obchodních sdělení.

 ODEBÍRAT